Veda, technika a výskum – pomôžme našej krajine napredovať a rásť!

29. februára 2016, Doc. PhDr. Ľudovít Hajduk, PhD., Školstvo

Veda@Systém vedy a výskumu chápeme ako proces zameraný na tvorbu podmienok využívania nášho národného rastového potenciálu s cieľom prepájania existujúcich silných stránok výskumu a inovácií s potrebami podnikateľov a praxe ako takej. Z toho dôvodu je potrebné podporovať vybrané oblasti vedy, v ktorých má Slovensko dlhodobú tradíciu a vytvoriť sústavu grantových schém pre veľké verejné projekty s finančnou účasťou súkromného sektora.

V oblasti výskumu je potrebné zjednodušiť prístup k prostriedkom na výskum a zjednotiť jednotlivé grantové schémy tak, aby bolo 50% alokovaných na aplikovaný výskum. S tým súvisí vytvorenie systému kritérií pre hodnotenie aplikovaného výskumu s dôrazom na aplikáciu výsledkov (úžitkové vzory, licencie a pod.) a vypracovanie systému podpory moderných foriem rozvoja najmä pre mladých odborníkov. Napríklad cestou technologických inkubátorov, vedeckých parkov, startupov, spinoffov a ďalších. Podporujeme štruktúrne zmeny slovenskej ekonomiky smerom k udržateľnému rastu založenému na zvyšovaní inovačnej schopnosti a excelentnosti vo výskume a inováciách, ktorých cieľom je udržateľný hospodársky rast a s tým spojená zamestnanosť a kvalita života.

Moderná vedecko-výskumná politika sa má zamerať na zlepšenie úrovne spolupráce vedecko-výskumného, školského a hospodárskeho potenciálu tak, aby podporovala rozvoj a rast konkurencieschopnosti ekonomiky, v spojení s tvorbou inovatívnych produktov, technológií a služieb. V tomto zmysle je žiadúce uprednostňovať konkretizáciu zamerania výskumu na špecifické ciele a priority, pred všeobecným výskumom bez jasných tematických priorít. Je potrebné zastaviť pokles celkových výdavkov a počtu zamestnancov výskumu, zvlášť v podnikovom výskume a zvyšovať rast podielu aplikovaného výskumu na celkovom financovaní výskumu a vývoja.

Na dosiahnutie týchto priorít potrebuje Slovensko výrazným spôsobom navýšiť financovanie vedy, výskumu a inovácii s efektívnym využívaním fondov Európskej únie a súkromných zdrojov, kde budú určujúce priority s konkurenčnou výhodou a s najvyšším potenciálom rozvoja. V tejto oblasti je určite potrebné dokončiť projekt Cyklotrónového centra Slovenskej republiky podľa pôvodného strategického zámeru so štatútom národného centra, bolo by jednoznačným prínosom pre zdravotníctvo Slovenskej republiky.